Греко-римська боротьба. Історія, правила

Греко-римська боротьба- олімпійський вид спорту, єдиноборство між двома спортсменами, метою якого є за допомогою різних прийомів укласти суперника на лопатки. У греко-римській боротьбі заборонені технічні дії ногами (зачепи, підніжки, підсічки) та захоплення ніг руками.

Як раніше називалася греко-римська боротьба?

До 1948 греко-римська боротьба називалася французькою. Потім деякий час боротьба називалася греко-римською, але після чого була перейменована на класичну, а потім знову стала іменуватися греко-римською.

Об'єднаний світ боротьби (англ. United World Wrestrling) - організація, що розвиває греко-римську боротьбу, вільну боротьбу та жіночу боротьбу.

Історія виникнення та розвитку греко-римської боротьби

Різні знахідки археологів говорять про те, що найбільшою популярністю боротьба користувалася в Стародавній Греції. Про важливість боротьби тоді говорить додавання їх у програму Олімпійських ігор відразу за атлетикою (704 року е.). Боротьба входила до системи фізичного виховання дітей, юнаків та дорослих. Багато видатних особистостей Стародавньої Греції були борцями (Мілон Кротонський, Піфагор, Платон, Піндар).

Римлян дуже зацікавило захоплення греків боротьбою, і вони з радістю перейняли її. На відміну від греків, у римлян боротьба демонструвалася у поєднанні з кулачним боєм, переможці цих битв ставали справжніми народними кумирами.

Коли виникла греко-римська боротьба?

Першим офіційним згадкою греко-римської боротьби вважатимуться включення їх у програму Олімпійських ігор 704 року до н.е.

Наприкінці XVIII початку ХІХ століття мови у Франції було сформовано сучасні правила греко-римської боротьби:

• захоплення проводяться лише руками;
  • перемагає у сутичці той, кому вдається покласти супротивника на обидві лопатки, або перевага одного із суперників досягає 10 балів.

Французька боротьба – саме так називали греко-римську боротьбу до 1948 року. Вона швидко знайшла популярність серед простого народу, а згодом змогла здобути міжнародне визнання.

1898 року у Відні (Австрія) відбувся перший чемпіонат Європи з греко-римської боротьби серед любителів. Брало участь 11 спортсменів із 3-х країн (Австрії, Німеччини та Росії).

Правила греко-римської боротьби

Поєдинок на змаганнях у греко-римській боротьбі складається з двох періодів по 3 хвилини, між періодами передбачена перерва тривалістю о пів хвилини.

Перемога у поєдинку присуджується спортсмену, якому вдалося притиснути суперника лопатками до борцівського килима (туші). Перемога зараховується також, якщо борець виграє за очками два періоди. Якщо рахунок однаковий, то суддя призначає додаткові хвилини визначення більш активного борця. Окуляри спортсмени заробляють після успішно проведених прийомів або за порушення правил суперником.

Борцовський килим

Борцовський килим є квадратним матом з вініловим покриттям, довжина кожної зі сторін якого дорівнює 12 м. Мінімальна товщина килима — 4 сантиметри.

"Область змагань" - це жовте коло діаметром 9 м, в центрі якого позначено червоним кольором маленький внутрішній, або центральний, коло діаметром 1 м. По периметру 9-метрового кола проходить червона смуга шириною 1 м ("зона пасивності").

Екіпірування

Перед початком сутички суддя перевіряє нігті спортсменів (вони мають бути коротко пострижені), волосся на голові (мають бути коротко пострижені або прибрані назад), щетину на обличчі (допускається тільки зріла борода). Спортсмени не повинні виходити на бій спітнілими.

Екіпірування спортсменів у греко-римській боротьбі:

• Трико для греко-римської боротьби червоного чи синього кольору, встановленого ФІЛА зразка. Колір трико визначається жеребом. У жодному разі не дозволяється змішування червоного та синього кольору в трико.
  • Борцювання повинні бути виготовлені з м'якої шкіри і щільно фіксувати кісточку.
  • Шкарпетки повинні добре відводити вологу та фіксувати ногу.
  • Захисні навушники повинні бути схвалені ФІЛА та не мати жорстких деталей.
  • Хустка зараз використовується, як данина традиціям, тому що на зміну йому прийшли більш сучасні тампони. Хустка або тампони використовуються для того, щоб витирати дах або піт.

Змагання

Олімпійські ігри - найпрестижніші змагання з греко-римської боротьби.

Греко-римська боротьба - класичний європейський вид єдиноборства, де головне завдання суперників полягає у виведенні один одного зі стану рівноваги.

Ще з XIX століттяцей вид був частиною програми Олімпійських ігор. Будучи спортом з минулого, він анітрохи не втратив популярності сьогодення.

Для будь-якого спорту, особливо змагального та заснованого на спарингу двох партнерів, обов'язкові правила. У греко-римській боротьбі майже немає вільностей, Все чітко регламентовано.

Головна мета поєдинку: покласти супротивника на лопатки, домогтися туші . Зробити це можна, дотримуючись чіткого списку дозволених прийомів:

• захоплення;
  • кидки;
  • підйоми тіла опонента.

Ускладнюється тим, що усі спроби провести прийом у зоні нижче пояса суворо заборонені. Жодних підсічок, захоплень стегон і ніг, всі можливі для перемоги маніпуляції повинні проводитися за допомогою торса та рук, нижня частина тіла використовується тільки для опори.

Заборонено виходити на ринг із нестриженими нігтями або змащувати тіло якоюсь речовиною. Розмови до спаринг-партнера заборонені, як і до судді. Знаходження на рингу суворо регламентується за часом і контролюється суддею, без його дозволу не можна заходити та залишати ринг, розпочинати змагання. Боротьба проходить у два періоди, які тривають по три хвилини рівно, а перерва між ними трохи більше 30 секунд.

Спаринги з греко-римської боротьби проводяться на спеціальних килимах, призначених для запобігання травмам і струсам. Розмітка цього мату ділить простір на три частини, позначені колами:

1. Центр та «робоча зона».Центр — середина килима, з неї починається поєдинок. Навколо: робоча зона, найбільша за обсягом. Завдання борця у тому, щоб залишитися у межах.

Фото 1. Майданчик для греко-римської боротьби. Бої проходять на м'якому маті, який поділено на кілька зон.

1. Попереджувальна зона або кордон безпеки.Зазвичай позначається помітним кольором, наприклад червоним, тому що відразу за нею починається штрафна зона.
  2. Штрафна зона- Краї килима, витіснення на які тягне за собою штрафи.

Вільне тлумачення вагових категорій у чоловіків

У єдиноборствах одним із перших виступає вкрай важливий чинник: вагова категорія. Яким би майстерним спортсмен не був, шанси вистояти проти більш потужного суперника малі. До партнера, що переважає за вагою, неможливо застосувати деякі прийоми і виставляти такого бійця, проти явно поступається йому, було б нечесним.

Для цього греко-римська боротьба в основному прирівнює вагову категорію до віку:

1. Школярі з 14 до 15 років. До 14 роківдопуск до змагань неможливий, на відміну занять.
  2. Кадети із 16 до 17 років.Перехідна група по дорозі до категорії юніорів.
  3. Юніори із 18 до 20 років.Зазвичай тут борці розпочинають свою кар'єру, якщо йдеться про серйозний спорт.
  4. Сеньйорами називаються всі спортсмени віком від 20 років.

Увага!Змагання зі змішуванням груп неможливі, виключно дружні чи навчальні поєдинки.

Корисне відео

Подивіться відео, де демонструється виконання кількох прийомів греко-римської боротьби.

Витоки єдиноборства

Греко-римська боротьба не так отримала свою назву. Стародавні греки включали її, тоді ще в первісному вигляді, не зміненому під сучасні спортивні правила, оригінальні Олімпійські ігри.

Пізніше традицію проводити такі змагання перехопила і Римська імперія - звідси друга частина назви.

Греко-римська боротьба, або інакше класична боротьба, являє собою європейський вид єдиноборства, в якому сходяться в сутичці два учасники. Основне завдання кожного спортсмена – за допомогою ряду різних елементів та прийомів укласти свого супротивника на лопатки. Головна відмінність греко-римської боротьби з інших подібних єдиноборств - це заборона здійснення будь-яких прийомів ногами (підніжки, зачепи, підсічки тощо.). Також не можна робити захоплення ніг.

Сама боротьба виникла ще за первіснообщинного ладу. Втім, це не дивно, адже людям треба було якось захищати свої території від ворогів. Однак ту боротьбу, якою користувалися наші далекі предки, важко порівняти з сучасною, але все ж саме від неї і пішов розвиток всіх основних видів єдиноборств.

Батьківщиною класичної боротьби вважається Стародавня Греція. Саме там цей вид боротьби і був заснований, проте він отримав розвиток у Римській імперії. На перших Олімпійських іграх, які були проведені в Стародавній Греції в 776 до н.е., ще не було боротьби. Однак згодом у 704 році до н.е. боротьбу включили до Олімпійської програми.

На Русі боротьба також з'явилася дуже давно: є записи, що вже в 10 столітті росіяни знали про цей вид єдиноборств. З історії відомо, що нашим предкам доводилося багато воювати, тож без боротьби нікуди. Втім, боротьба на Русі знаходила своє застосування як на війні, а й у звичному житті російські народи звільнили неї містечко. Так, наприклад, всі свята не могли обійтися без сутичок вправних російських бійців, які показують свою майстерність, силу та мужність. Та греко-римська боротьба з характерними рисами, яку звикли бачити все сьогодні, сформувалася лише в 19 столітті на території Франції. 1869 року греко-римську боротьбу включили до програми сучасних Олімпійських ігор. Починаючи з 1898 року проводяться чемпіонати Європи, а з 1904 - чемпіонати світу. Сьогодні, Греко-римська боротьба є популярним видом єдиноборств, що вимагає від спортсменів все тієї ж сили, мужності та бажання бути найкращим.

Правила

За довгі роки існування греко-римської боротьби, були створені певні правила, яких повинен дотримуватися кожен учасник. Отже, хотілося б трохи розповісти читачеві про ці правила. Як усі зрозуміли, греко-римська боротьба є змагання двох атлетів. Основне правило - не можна проводити прийоми нижче за пояс. Головна мета - укласти супротивника на лопатки, або по-іншому туші. Якщо борець виграє за очками два періоди, йому також присуджується перемога. Один період триватиме 2 хвилини. Якщо після двох періодів, рахунок 1:1, то судді додають ще один період, який і повинен виявити переможця. У разі, коли встановити переможця не вдалося, кидають жереб, і після цього один із борців отримує можливість провести одну атаку, якщо у нього це виходить, він виграє, якщо не виходить, то виграє бій той, хто захищався. Кожен прийом, кожна дія, яка в сутичці дає результат, також дає борцям окуляри. Згідно з цими очками і виявляється переможець періоду. Якщо один борець зробить 5-бальний кидок (наприклад, прогином), то бій зупиняється і йому присуджується перемога в періоді. Існує безліч речей, які так само, як і прийоми з ногами, робити не можна. Наприклад, не можна хапати двома руками за шию, не можна завдавати супернику ударів, не можна змащувати чимось тіло перед сутичкою, не можна сперечатися з суддею, не можна розмовляти один з одним і т.д. Дотримуватись правил потрібно беззаперечно, інакше можна бути дискваліфікованим.

Греко-римська боротьба - це прояв сили, здоров'я, мужності, спритності, гнучкості і взагалі всіх позитивних якостей, які здатний мати спортсмен.

Правила Греко-римської боротьби для новачків

Поєдинок у греко-римській боротьбі проводиться на борцівському килимі, який є квадратним матом з вініловим покриттям зі стороною 12 метрів. Мінімальна товщина килима має становити 4 сантиметри. Так звана «область змагань», в якій безпосередньо ведеться боротьба – це жовте коло діаметром 9 метрів, у центрі якого позначено червоним кольором маленьке центральне коло діаметром 1 метр. Сюди борці повертаються після зупинки сутички, а також при постановці одного із суперників у становище партеру. Основні дії бою відбуваються у 8-метровій зоні боротьби. Зсередини по периметру 9-метрового кола проходить червона смуга завширшки 1 метр – «зона пасивності».

Борців ділять на категорії залежно від віку: школярі – 14-15 років, кадети – 16-17 років, юніори – 18-20 років, сеньйори – 20 років і старше. Тривалість сутичок залежить від віку спортсменів:

• Школярі та кадети 3 періоди по 1 хвилині 30 сек
  • Сеньйори та юніори 3 періоди по 2 хвилини

Наприкінці кожного періоду обов'язково оголошується переможець. Борець, який виграв 2 періоди, оголошується переможцем сутички. Якщо перемогу можна присудити після двох періодів, третій період скасовується.

Сутичка може бути виграна наступним чином:

• на "туші". Туше зараховується, коли борець притискає суперника обома лопатками до килима достатньо часу, щоб арбітр зміг констатувати туші (порахувавши 21, 22). Щоб зарахувати туші в зоні пасивності, потрібно, щоб лопатки суперника були повністю притиснуті до килима в зоні пасивності, а голова не повинна торкатися захисної поверхні. Туше на захисній поверхні не зараховується. неправильного прийому, туша зараховується його супернику.
  • при травмі, знятті, неявці через дискваліфікацію суперника. Наприкінці кожного періоду переможця має бути оголошено. Борець, який виграв 2 періоди, оголошується переможцем сутички. Якщо перемога може бути оголошена після двох періодів, третій період скасовується.
  • з технічної переваги
  • за балами (при перевазі від 1 до 5 балів різниці у кожному з 2 періодів)

Якщо борець проводить прийом з амплітудою в 5 балів, він оголошується переможцем періоду, незважаючи на рахунок. Якщо борець проводить у періоді два прийоми по 3 бали, він оголошується переможцем періоду, незважаючи на рахунок. При рівності очок 1-1, 2-2, 3-3 і так далі і коли критерії оцінки прийомів та попереджень однакові, переможець визначається не за першим, а за останнім балом, отриманим у даному періоді.

Якщо є одне або кілька попереджень, переможцем оголошується борець, у якого їх менше. У разі, коли період закінчується з рахунком 0-0, переможцем періоду оголошується борець, який виграв 1 або кілька балів у хресті, що триває максимум 30 с. При попередженнях необхідно враховувати всю сутичку. Борець, який одержав 3 попередження протягом трьох періодів, дискваліфікується.

1 бал присуджується:

• Борцю, що поставив у партер суперника, що знаходиться позаду нього, утримує його і контролює його в цій позиції (3 точки в контакті: дві руки і одне коліно або два коліна і одна рука).
  • Борцю, який проводить правильний прийом у стійці або в партері, в результаті якого суперник не поставлений у небезпечне становище.
  • Борцю, який у прийомі утримує та контролює суперника, перебуваючи позаду нього.
  • Борцю, який блокує або поставив суперника на одну або дві витягнуті руки спиною до килима.
  • Атакуючого борця, прийом якого неправильно відбитий суперником, але який, незважаючи на це, закінчує свій прийом.
  • Атакуючого борця, коли суперник іде за килим або від прийому, відмовляється від старту, робить грубість або перериває хрест,
  • Борцю, який утримує суперника в небезпечному положенні 5 секунд і більше.
  • Борцю, суперник якого робить крок на захисну поверхню.
  • Борцю, суперник якого відмовляється взяти хрест належним чином.
  • Усі зупинки сутички через травму без крові караються 1 балом супернику.
  • 2 бали присуджуються:
  • Борцю, який проводить правильний прийом у партері, який ставить свого суперника в небезпечне становище чи миттєве туші.
  • Атакуючого борця, суперник якого перекочується на лопатках.
  • Атакуючого борця, суперник якого, перебуваючи в небезпечному становищі, уникає прийому за межі килима.
  • Атакуючого борця, суперник якого застосовує заборонений прийом, що заважає проведенню прийому або туші.
  • Атакуємому борцю, якщо атакуючий потрапляє в миттєву тушу або перекочується лопатками при виконанні прийому.
  • Борцю, який блокує суперника при виконанні ним прийому зі стійки, і потрапляє в небезпечне становище.

3 бали присуджуються:

• Борцю, що виконує прийом зі стійки, що приводить суперника в небезпечне становище кидком з малою амплітудою.
  • За всі прийоми, що виконуються з відривом від килима, з малою амплітудою, навіть якщо атакуючий борець знаходиться одним або двома колінами на килимі, внаслідок чого борець, що атакується, відразу потрапляє в небезпечне положення.
  • Борцю, який проводить прийом з великою амплітудою, не приводить суперника негайно в небезпечне становище.

Примітка: Якщо при проведенні прийому борець торкається килима однією рукою, але відразу ж переходить в небезпечне положення, борець також отримує 3 бали.

5 балів присуджуються:

• За всі прийоми, що виконуються зі стійки з великою амплітудою, що приводять борця, що атакується, в небезпечне положення кидком.
  • За прийом, що виконується борцем з партера, з відривом суперника від килима, що приводить суперника в небезпечне становище кидком з великою амплітудою.

Борцям заборонено:

• Смикати за волосся, за вуха, за геніталії, щипати, кусати, скручувати пальці рук і ніг і т.д., робити будь-які дії, жести або прийоми з метою заподіяти йому біль чи страждання, щоб змусити його здатися.
  • Бити суперника ногами, головою, душити, штовхати, застосовувати прийоми, які можуть загрожувати життю чи травмувати супротивника, топтати його ногами, торкатися його обличчя між бровами чи області рота.
  • Тиснути ліктем або коліном на живіт чи шлунок суперника, робити будь-які обертання, що викликають страждання, хапати суперника за трико.
  • Хапатися за килим,
  • Розмовляти під час сутички.
  • Вистачати суперника за підошву ноги (дозволяється хапати тільки за верх ступні або за п'яту).
  • Домовлятися заздалегідь між собою про результати бою.