Роль води у природі - презентація. Роль води у природі - презентація Чим відрізняється мінеральна вода від звичайної

Конспект "Вода на Землі" (з самоаналізом)

вчителі географії МКОУ ЗОШ № 21

Цілі уроку:

Закріпити знання про атмосферу - познайомити із трьома станами води та її властивостями; - розвивати дбайливе ставлення до водних багатств нашої планети.

Обладнання: - глобус, - фізична карта півкуль - плакат з ребусом та властивостями води, - склянки з водою та молоком для дослідів, сіль, цукор, ложка, - малюнки дітей про воду у природі

Навчальний фільм «Гімн природі»

Презентація «Вода у природі»

Підготовка уроку:

На дошці написано: У кожної дитини підготовлено зошит для перевірки домашнього завдання.

Хід уроку

1. Перевірка домашнього завдання.

Перевіряємо обладнання робочих місць .

Чергові перевіряють календар погоди.

а) Бесіда.

Яку тему вивчали на попередніх заняттях? -Відкриваємо підручник на сторінці 78-79 та працюємо з питаннями по рубриках.

б) Індивідуальна робота у робочому зошиту. Вчитель читає кожне завдання, а хлопці заповнюють робочий зошит.

Після закінчення роботи фізкультхвилинка.

2. Постановка мети уроку.

Без багатьох корисних копалин важко обійтися. Але є одне багатство, без якого взагалі неможливо обійтись. Що це за багатство, ми дізнаємося із загадки.

  • "Що в гору не викотити, У решете не віднести І в руках не втримати?" (Вода).
  • Чому в "гору не викотити"? (Тече зверху вниз)
  • Чому в "решете не забрати"? (Крізь дірочки витікає)
  • А в “руках не втримати” чому? (Виллється)

Сьогодні на уроці ми поговоримо про воду. Тема нашого уроку - "Вода Землі". (Тому вчитель записує на дошці, а діти у зошитах).

3. Пояснення нового матеріалу.

а). Роль води у житті людини, рослин та тварин.

Хлопці, яку роль вода грає у житті людини? Навіщо і чому вона потрібна? Як людина використовує воду? (Умивається, п'є, готує їжу, миє посуд, підлогу, стирає, купається, в опалювальних системах тощо).

Кров людини складається на 98% із води, м'язи людини - на 70% із води та взагалі організм людини, мозок, тканини тіла більше, ніж наполовину складаються з води. Нестача води для людини небезпечніша, ніж голодування: без їжі людина може прожити більше одного місяця, а без води - лише кілька днів. Людина за добу споживає від 3 до 6 літрів води (залежно від клімату).

Вода потрібна і тваринам, і рослинам. Всі рослини “п'ють” воду та отримують необхідні речовини для зростання та розвитку. Вода міститься у корені, листі, стовбурі, корі дерева.

Наприклад, щоб виростити 1 кг картоплі, потрібно 300 л води.

Без води рослини в'януть і можуть загинути. І тваринам для життя так само потрібна вода.

Який висновок ми можемо зробити?

Висновок: Вода потрібна для харчування та охолодження всім рослинам, тваринам, людям. Без води не буде життя.

б) Вода утворює водну оболонку нашої планети-гідросферу (від грецьких слів «гіра» - вода, «сфера»-куля).

Перед вами глобус – модель Землі. На ньому такі ж умовні позначення, як і на карті. Згадайте, що означає синій та блакитний кольори? (Воду). Зелений та коричневий? (Рівнини та гори).

На глобусі – це материки чи суша. Розкручую глобус навколо осі. Який колір переважає? (Синій). Що з цього випливає?

На Землі більшу частину займають водні простори океани: Тихий, Атлантичний, Індійський і Північний Льодовитий.

На дошці малюємо діаграму:

Три чверті Земної кулі зайнято водою.

4. «Вода у природі» показ презентації.

Діти. ви зараз побачили, де у природі можна зустріти воду? (Річки, озера, моря, джерела, колодязі, калюжі, роса, дощ, туман, хмари, лід, сніг, град, іній)

5. Три стани води.

Ось ви сказали, що хмара (туман), роса, сніг – це вода. Але чимось вона несхожа в росі, снігу, тумані. Чим несхожа? (Хмара, туман – це пара (вода у вигляді пари), роса – вода в рідкому вигляді, сніг – вода у твердому вигляді, кристали).

Яка ж речовина вода: рідина, тверда чи пара?

Висновок. Вода - особливий мінерал, тому що вона одночасно може перебувати в трьох станах.

На дошці та у зошитах малюється схема.

Наведіть приклади, де в домашніх умовах можна побачити воду у вигляді рідини (з крана), у вигляді пари (варимо їжу – пару), у твердому вигляді (у холодильнику)?

Цікаво, чи може вода перейти з рідкого стану до пароподібного? (Так).

За яких умов це станеться швидше? (її треба нагріти).

А з рідкого у тверде? (Охолодити).

А навпаки із твердого в рідке? (Треба нагріти, адже лід та сніг тануть у теплі).

А із твердого стану перейти в пару? (Так)

Наведіть приклади. (Взимку сушить мама білизну на балконі. Вона відразу замерзає, тобто рідка вода стає льодом, але все-таки вона висихає (майже), отже, тверда вода може переходити в пару.)

Чи може пара знову стати рідиною чи перейти у твердий стан? (Так, якщо охолодити. Хмари, краплі у ванній на стелі, град).

Висновок: Вода – чудовий мінерал. Він може бути відразу в трьох станах і переходити з одного до двох інших. Іншої такої корисної копалини немає!

Властивості води.

Розглянемо властивості води та визначимо, які властивості вона має.

На дошці плакат "Властивості води". Перелічені властивості відкриваються поступово принаймні їх визначення результаті дослідів.

Яке слово зашифровано? Як здогадалися?

Проведемо досліди та розгадаємо, які властивості води заховані на плакаті.

Досвід №1.Що станеться з водою, якщо я капну її на скло? (розіб'ється)

Вода не має форми. Перелию воду із банки в склянку. Яку форму набула вода? (форму склянки).

Висновок:Вода не має форми і набуває форми тієї судини, в яку вона наливається.

Яка властивість води дозволяла нам переливати її з банки в склянку? (Плинність).

Досвід №2.Дві склянки – з молоком, з водою, ложка. Що можна сказати про колір молока? (Біле) А води? (Безбарвна) Ложку занурюємо у склянку з водою. Ложку бачимо з усіх боків.

Висновок:Отже вода прозора.

Досвід №3.Беру цукор, сіль. Що з них є корисними копалинами? (Сіль) Чому не цукор? (Виготовляється людьми). Цукор та сіль по ложці кладу у склянки з водою, перемішую. Що сталося з сіллю та цукром? (розтанули) Чому? (Вода їх розчинила)

Висновок:Вода – універсальний розчинник. Вона повністю розчинила сіль і цукор і залишилася прозорою. Наприклад, в одному літрі океанської води в середньому міститься 35 грам солі (найбільше кухонної), яка надає їй солоний смак і робить непридатною для пиття та використання в промисловості та сільському господарстві.

Досвід №4.Якщо ми понюхаємо просту воду, то який у неї запах? А смак?

Висновок:Вода без запаху та без смаку.

Яка вода здасться смачнішою за дощову, водопровідну чи джерельну? Чому? Ви ж сказали, що вода не має смаку.

Дощова вода не має потрібних організму солей, тому здається несмачною. Водопровідна вода погано очищена, потрібні фільтри – засоби для очищення води. Джерельна- Розчиняє мінерали під землею, проходить крізь пісок (природний фільтр), але перед вживанням краще кип'ятити.

Чим відрізняється мінеральна вода від звичайної?

У казках часто йдеться про живу та мертву воду. Швидше за все, ці казки народилися з життя. Невже насправді є вода, яка володіє цілющою, лікувальною силою?

Розповідь учня про мінеральну воду (випереджальне завдання).Регіональний компонент.

Розподіл води Землі (малюнок у підручнику стр.80)

6. Дбайливе ставлення до води.

Води на Землі багато, але чистої води стає все менше. Це не тому, що запаси води виснажуються. А чому? Над водою нависла загроза забруднення. Хто її забруднює?

Заводи, фабрики, ГЕС споживають велику кількість води та одночасно забруднюють її різними продуктами відходів. Зі стічними (використаними) водами підприємств у річки та озера потрапляють різні отруйні речовини. У воді гине життя, риби, рослини, тварини. Загниваючі води отруюють повітря, стають джерелом тяжких захворювань. Річка "хворіє", її води не можуть бути використані людиною.

Воду треба берегти! Дбаючи про чистоту вод, ми дбаємо про своє здоров'я, красу навколишньої природи. У нашій країні прийнято низку законів, спрямованих на захист вод. За їх виконанням стежать органи державної влади, екологи.

А як ви, хлопці, можете подбати про чистоту водойм? (Не кидати банки, пляшки, інше сміття. Економно витрачати воду).

Можна показати плакати, малюнки, які закликають заощаджувати воду.

"Закривай міцніше кран, щоб не витік океан". "Економно воду лій, дорожити водою вмій".

7.Учні читають вірші та показують свої малюнки.

Гідросферу вивчаємо,

На запитання відповідаємо.

Вода - мінерал, вода - аш - два - о,

Вода у Всесвіті понад усе.

Дозвольте вас спитати тоді

У якому стані буває вода?

/ Відповіді учнів - у твердому, рідкому та газоподібному./

Запитав днями малюк сусід

У струмка ллється з крана:

Звідки ти?

Вода у відповідь:

З далекого;

З океану!

Потім малюк гуляв у лісі

Росою іскрилася вся галявина

Звідки ти?

Запитав росу.

Повір і - я

З океану!

На полі ліг туман сивий

Малюк запитав і біля туману

Звідки ти?

І я, і я дружок із океану!

Дивно чи не так?

У супі, чаї, у кожній краплі,

У дзвінкій крижинці

І в дощі,

І в росинці, і в річці

Нам відгукнеться завжди

Океанська вода!

8. Робота за підручником(Стор.80-81, стор.84-85)

9. Підбиття підсумків уроку – презентації «Вода в природі».

Краєзнавчий матеріал

У нашому краї поширені холодні, гарячі, прісні та мінеральні підземні води. 12 типів Мінеральної води нашого краю відомі у всьому світі.

Унікальними природними підземними фабриками ліків є води П'ятигор'я.

У тріщинах вулканів, що не відбулися, накопичуються води насичені гарячими розчинами і газами, що надходять з глибинних вогнищ застиглої магми, а потім спрямовуються до земної поверхні, утворюючи десятки джерел у підніжжях гір.

Наш район має підземні міжпластові води:

термальними, прісними, солоними та мінеральними.

Термальні води мають температуру 90 градусів, з дуже високим вмістом солі, ці води поки що мало використовуються.

Мінеральні води не вивчені повністю та не враховані, але місцеве населення їх давно використовує. У районі станиці Підгірної є джерело, що лікує шкірні захворювання,

У станиці Незлобної та в районі Георгіївського мелькомбінату є джерела, що лікують шлунково-кишковий тракт. У районі гори Лисої – захворювання опорно-рухового апарату. У районі міського озера збудовано водолікарню, яка працює на йодно-бромистих водах

Слайд 1

Кругообіг води в природі
2017р

Слайд 2

Вода – найнезвичайніша речовина у світі. Вона є у всіх куточках всесвіту. Серед планет Сонячної системи вода поширена дуже нерівномірно.
Планета Венера
На Венері води дуже мало, і вона знаходиться в газоподібному стані.
Планета Марс
На Марсі весь невеликий об'єм води – крига.
Планета Земля.
Тільки Землі царство – рідкої води.

Слайд 3

Тверді атмосферні опади.
Сніг – один із найпоширеніших кристалів на Землі
Крижана крупа
Форми сніжинок
Іней
Град
Ізморозь

Слайд 4

Лід на суші
Крижаним панцирем покрито понад 10% поверхні планети.
Льодовики – це рухливі скупчення льоду лежить на поверхні суші.
Гірські льодовики
Покривні льодовики
Льодовик Федченко – один із найбільших гірських льодовиків світу розташований на Памірі
Мова гірського льодовика
Льодовик Хабборд
Льодовик в Антарктиді
Льодовик у Гренландії
Льодовикова долина

Слайд 5

Зміст води у природі
Запаси води Землі 1млн 454тыс м3 їх менше 2% належить до прісних вод, а доступні від використання 0,3% Більшість прісної води недоступна людині, т.к. міститься в льодовиках Обсяг води в Світовому океані складає 1370 млн км3 На поверхні Землі 1,39 х 1018 т В атмосфері 1,3 х 1013т
Вода - це найпоширеніший Землі мінерал.

Слайд 6

Кількість води у природі
Вода займає близько 3/4 Землі. Тільки один Тихий океан займає майже половину поверхні земної кулі – площа у 18 разів більша за всю Європу. Підраховано, що якби всю воду розподілити рівномірним шаром по земній кулі, то такий «Світовий океан» був би глибиною близько 4 км. Якби всю воду зібрати в одну «краплю», то її діаметр дорівнював приблизно 1500 км. У повітрі міститься води близько 10 000 млрд. т. Вода знаходиться і під землею, утворюючи там цілі моря. Такі підземні моря відкриті у Росії, Китаї, Африці та інших місцях.

Слайд 7

Без води – життя неможливе

Слайд 8

Випаровування
Конденсація пари
Опади – дощ
Опади – сніг
Вітер
Кругообіг води в природі – всесвітній процес
Підземні води
Грунтові води
Льодовики
джерело
Річки
Океан
Суша

Слайд 9

Випаровування з поверхні океану Охолодження пари та конденсація Утворення хмар Переміщення хмар на сушу Випадання опадів Поповнення річок та підземних вод Стік в океан
етапи круговороту

Слайд 10

Випаровування
Випаровування - процес перетворення рідини в пару за будь-якої температури. Молекули у рідині безперервно рухаються. Якщо якась молекула підійде до поверхні і зможе вилетіти з рідини, то над рідиною утворюється пара. Щоб вилетіти з рідини молекулі потрібно мати енергію, достатню для подолання тяжіння сусідніх молекул. Рідина при випаровуванні охолоджується, оскільки внутрішня енергія зменшується. Випаровування залежить 1) Від вологості повітря. 2) Від виду рідини. 3) Від вітру. 4) Від площі вільної поверхні. 5) Від температури рідини.

Слайд 11

Конденсація
Конденсація - явище перетворення пари на рідину. Вона відбувається в повітрі, насиченому парою, при зниженні температури або зміни тиску атмосфери, над водою та земною поверхнею, на предметах та рослинах. Внаслідок конденсації утворюється туман, хмари, роса. Конденсація-це процес зворотний випаровування.

Слайд 12

занурюються підземні води та рухаються полярні та гірські льодовики.
падають краплі дощу, тече по ухилу вода в річках
вода випаровується, конденсується пароподібна волога
Сила тяжіння
Енергія сонця
Джерела руху води на Землі
В середньому щогодини з 1 квадратного метра водної поверхні випаровується 1 кілограм води! Теоретично за 1000 років майже вся вода Світового океану може відвідати пару.
виникають повітряні та морські течії.







































Включити ефекти

1 із 39

Вимкнути ефекти

Дивитись схожі

Код для вставки

ВКонтакті

Однокласники

Телеграм

Рецензії

Додати свою рецензію


Анотація до презентації

Презентаційна робота з предмета "Навколишній світ", підготовлена ​​відразу двома педагогами. Ця робота присвячена воді, в процесі заняття школярі повинні оцінити її роль у природі та в житті звичайної людини.

    Формат

    pptx (powerpoint)

    Кількість слайдів

    Політова С. Ст, Чепелевська Н. С.

    Аудиторія

    Слова

    Конспект

    Присутня

    Призначення

    • Для проведення уроку вчителем

Слайд 1

Екологічна гра із серії «Увійди в природу іншому»

Політова Світлана Вікторівна – учитель хімії;

Чепелівська Ніна Станіславівна – вчитель початкових класів

МОУ ЗОШ №3 міста Щелкове Московської області

Слайд 3

Відгадай загадки

Мене п'ють, мене ллють.

Всім потрібна я,

Хто я така?

Чого в гору не викотити,

У решеті не забрати,

У руках не втримати?

Слайд 4

Вода на планеті Земля

Розмірковуємо…

Слайд 5

  • Спостерігаємо…
  • Робимо висновки.

Вода займає набагато більше місця, ніж суша

Слайд 6

Вода у природі

  • Яка вода буває?
  • Слайд 7

    • У джерелі
    • У струмку
    • У калюжі
    • Прісна вода
    • В озері
    • У болоті
    • В річці
  • Слайд 8

    Солона вода

    • В океані
    • У морі
  • Слайд 9

    Слайд 10

    Комахи

    • Кому потрібна вода
  • Слайд 11

    Водні жителі

    • Кому потрібна вода
  • Слайд 12

    • Кому потрібна вода
  • Слайд 13

    • Тварини
    • Кому потрібна вода
    • Птахи
  • Слайд 14

    • Властивості води
    • Практична частина
    • Розчинність
    • Форма
    • Плинність
    • Прозорість
    • Підсумки
  • Слайд 15

    Форма води

    • Вода не має форми
  • Слайд 16

    Форма води

    • Вода не має форми
  • Слайд 17

    Колір води

    • Вода не має кольору
  • Слайд 18

    Прозорість води

    • Вода прозора
  • Слайд 19

    Розчинність у воді

    • Вода – добрий розчинник
  • Слайд 20

    Розчинність у воді

    • Вода – добрий розчинник
  • Слайд 21

    Стану води

    • тверде
    • газоподібне
    • рідке
    • рідина
  • Слайд 22

    • Вода у природних явищах

    Вгадай-но

    Слайд 23

    • Відгадай загадку

    Росте вона вниз головою, Росте не влітку, а взимку.

    Але сонце її припече -

    Заплаче вона і помре

    Бурулька

    Слайд 24

    • Відгадай загадку

    Пухнаста вата

    Пливе кудись.

    Чим нижча вата,

    Тим дощ ближче

    Слайд 25

    • Відгадай загадку

    У блакитній сорочці,

    Біжить дном ярка

    Слайд 26

    • Відгадай загадку

    На подвір'ї переполох –

    З неба сиплеться горох

    Слайд 27

    • Відгадай загадку

    Без дощок, без сокир

    Через річку міст готовий.

    Міст, як синє скло!

    Слизько, весело, світло!

    Слайд 28

    Чому предмети висихають

    Слайд 29

    Слайд 30

    Кругообіг води в природі

    Слайд 31

    Як людина використовує воду

    Слайд 32

    Як вода працює на людину

    • Електростанції
    • Водяні млини
    • Перевезення вантажів
    • Заводи та фабрики
    • Місце відпочинку
  • Слайд 33

    Витрати води

    • 1890 1 відро

    Скільки людей витрачало води

    • 1914 7 відер
    • 2011 70 відер
  • Слайд 34

    Підведемо підсумки

    • Економіст
  • Слайд 35

    О Л К О З О Л Д Н В У О І

    1 2 3 4 1 2 3 4 О О С А М В Д У Х

    Кросворд

    П Х В О Д А

    Слайд 36

    Домашнє завдання

    • Оформи книгу скарг
    • Девіз пані Крапельки
    • «Берегти воду – значить берегти життя»
    • Жалобна книга пані Крапельки
    • Завдання: натисніть на олівець
  • Слайд 37

    Слайд 38

    Слайд 39

    Переглянути всі слайди

    Конспект

    Тема уроку: "Вода".

    Слайд №17.

    ЗВІДКИ БЕРЕТЬСЯ ВОДА?

    Вода з'являється з струмка,
    Струмки по дорозі збирає річка,


    Моря поповнюють запас океану:


    Вона піднімається вище… поки
    Не перетворюється на хмари.
    А хмари, пролітаючи над нами,




    Все це і звуть у народі:

    КРУГОВОРОТ ВОДИ У ПРИРОДІ.

    Припливли хмари дощові;
    Лій, дощик, лий.
    Дощочки танцюють як живі;
    Пий, жито, пий.

    П'є, п'є, п'є.
    А тихий дощик, невгамовний,
    Лить, ллє, ллє.

    Якщо руки наші у ваксі,
    Якщо на ніс сіли ляпки,
    Хто тоді нам перший друг,
    Зніме бруд з обличчя та рук?

    Без чого не може мати
    Ні готувати, ні прати,
    Без чого, ми скажемо прямо,
    Людині вмирати?

    Щоб лився дощ із неба,
    Щоб росли колоски хліба,
    Щоб пливли кораблі -
    Жити не можна нам без ... (води).

    Урок з навколишнього світу в 1 класі на основі інтеграції екології, хімії та навколишнього світу.

    (Програма А.А. Плешакова «Навколишній світ»)

    Чепелівська Ніна Станіславівна – учитель початкових класів.

    Тема уроку: "Вода".

    Тривалість уроку: 45 хвилин.

    Мета: узагальнити знання учнів про воду, показати, що вода – унікальна природна речовина.

    Завдання уроку: навчити бачити, порівнювати, аналізувати. Розширити знання про воду, її роль життя людини. Виховувати дбайливе ставлення до води, відповідальність кожної людини у вирішенні екологічних проблем.

    Форма організації навчання: фронтальна, групова, парна, індивідуальна.

    Обладнання: комп'ютер, мультимедійна приставка; презентація "Вода". Обладнання для проведення дослідів: хімічні склянки різного об'єму, пробірка, колби, чайна ложка, вирва, фільтрувальний папір.

    Управління презентацією. З головного слайду (№ 2) гіперпосиланнями вирушаємо на потрібні нам слайди. Випадковий перехід слайдів скасовано. Повернення здійснюється за стрілками. У презентації використовуються тригери.

    Організаційний момент. Емоційний настрій учнів. Мотивація учнів.

    Вчитель початкових класів. Ми сьогодні з вами спробуємо поглянути на очевидне, але сподіваємося, що воно здасться нам і неймовірним. Про що ми хочемо сьогодні дізнатися? Спробуємо відгадати. Вчитель дітям загадує загадки про воду. Потрібно відгадати описуваний предмет. Цей прийом використовується тому, що відгадування розширює кругозір дитини, вчить його спостережливості, зосереджує увагу на предметі, що відгадується. Слайд № 3. Діти читають загадку на слайді (фронтальна та парна форма роботи), радяться між собою та показують готовність відповісти (заздалегідь у дітей заготовлені картки з крапельками води на зеленому та червоному тлі). Червона картка означає: я не знаю, зелена – відповідь готова.

    Слайд №4. Вчитель початкових класів. Подумаймо, де на Землі є вода? Діти відповідають: у морі, у річці, в озері, у джерелі, у болоті, у калюжі. Водночас робимо висновок: води на планеті дуже багато – суша займає лише одну третину її поверхні. Дивно, що планета називається "Землею", а не "Водою". Коли люди полетіли в космос, вони побачили, що наша планета блакитна. Якщо подивитися на глобус (слайд № 5), можна побачити, що основна маса води зосереджена в океанах і морях. У них вона гірко-солона.

    Вчитель початкових класів. Слайд №6. Яка буває вода на землі? Відповідаємо разом: солона та прісна. Подивимося на слайд презентації. Виявляється майже вся вода на Землі солона, і лише маленька частина – прісна.

    Вчитель початкових класів. Кому ж потрібна вода Землі? З головного слайду переходимо до блоку «Кому потрібна вода» за посиланням. Слайди №10-13. Фронтальна форма роботи Діти називають: рослинам, комахам, водним мешканцям, людині, птахам, тваринам. Робимо висновок: вода - це те, без чого не може обійтися жоден мешканець планети Земля.

    Практична частина. Вчитель хімії. Які властивості має вода? Щоб відповісти на це питання, необхідно провести дослідження. Слайд № 14. На цьому слайді наведено властивості, які мають речовини. Читаємо разом: форма, плинність, колір, прозорість, розчинність. Давайте перевіримо, а чи має ці властивості вода? Переходимо за посиланням на слайд № 15. Нам належить довести: чи має вода форму. Щоб зрозуміти це ми зробимо нескладний експеримент. У судини, які мають різну форму, наллємо невелику кількість води з великої хімічної склянки.

    Що спостерігаємо? Яку форму набуває вода у різних судинах? Робимо висновок: вода не має форми, вона набуває форми тієї судини, в яку її наливають. Слайд №16. Плинність води. Яку властивість ми використовуємо: переллємо воду з однієї склянки до іншої. Невелику кількість води помістимо на предметне скло та поспостерігаємо. Висновок: вода має таку властивість як плинність.

    Слайд №17.

    Колір води. Нам доведеться переконатися: чи має вода колір? На нашому демонстраційному столику знаходяться три хімічні стаканчики. У першому – апельсиновий сік, у другому – молоко, у третьому – вода. Спостерігаємо, робимо висновки: у 1-му колір помаранчевий, у 2-му – білий, у третьому – кольору немає. Вода немає кольору, отже вона безбарвна. Слайд №18. Прозорість. У трьох склянках рідини: апельсиновий сік, молоко, вода. По черзі опускаємо у кожну рідину пластмасову ложечку. Що спостерігаємо. У перших двох склянках ми бачимо ту частину, яка занурена в рідина, а стаканчику з водою ми бачимо ложечку повністю. Значить: перші дві рідини не прозорі, а вода прозора, це дозволяє нам спостерігати предмет, занурений у склянку з рідиною повністю. Слайд №19. Розчинність у воді. У три хімічні стаканчики поміщаємо різні речовини: сіль, цукор, крейда. Ретельно перемішуємо. Що спостерігаємо? Цукор і сіль добре розчиняються у воді, а крейда у воді не розчиняється. Робимо висновок: вода – гарний розчинник. Підбиваємо підсумки. Слайд № 20. На цьому слайді розташована скринька знань. Якщо ми дізналися сьогодні щось нове, то можемо ці знання покласти в нашу скриньку – вони нам знадобляться у подальшому житті.

    Відпочинемо. Слайд №21. Вчитель хімії. Вода – рідка речовина. Залежно від температури вона змінює свій агрегатний стан: на морозі перетворюється на лід, а при нагріванні – на пару. Нам цікаво дізнатися про ці перетворення. Давайте пограємо в нашу гру «Вгадай-ка» і дізнаємося, в яких станах вода зустрічається у природі. Слайд №22. Кожна крапелька – загадка. За гіперпосиланням переходимо до завдань. Слайди №23 – 27.

    Кругообіг води в природі. Слайд №30. Діти читають вірш Андрія Усачова:

    ЗВІДКИ БЕРЕТЬСЯ ВОДА?

    Вода з'являється з струмка,
    Струмки по дорозі збирає річка,
    Річка повноводно біжить на просторі,
    Поки що, нарешті, не вливається у море.
    Моря поповнюють запас океану:

    Згущується волога над ним, як сметана,
    Вона піднімається вище… поки
    Не перетворюється на хмари.
    А хмари, пролітаючи над нами,

    Дощем проливаються, сиплють снігами.
    Сніги перетворяться навесні на струмки,
    Струмки побіжать до найближчої річки.
    Все це і звуть у народі:

    КРУГОВОРОТ ВОДИ У ПРИРОДІ.

    Вчитель хімії. Сонце нагріває поверхню нашої планети. В результаті випаровується величезна кількість води. Пари води піднімаються вгору з поверхні морів та океанів, річок та ґрунту. Вода перетворюється на пару будь-якої пори року, навіть узимку. Найдрібніші крапельки води утворюють хмари. Волога, що накопичилася в хмарах, випадає у вигляді дощу або снігу і все повторюється спочатку. Це називається кругообіг води в природі.

    Фізкультхвилинка. Слайд № 28. Діти мало рухаються, довго залишаючись в одному положенні. Для профілактики стомлюваності та перенапруги під час навчального процесу необхідно проводити фізкультхвилинки. Фізкультхвилинки у початковій школі є активний відпочинок, спрямований на зменшення втоми у дітей, на активізацію уваги і підвищують здатність до більш ефективного сприйняття матеріалу.

    Припливли хмари дощові;
    Лій, дощик, лий.
    Дощочки танцюють як живі;
    Пий, жито, пий.
    І жито, схиляючись до зеленої трави,
    П'є, п'є, п'є.
    А тихий дощик, невгамовний,
    Лить, ллє, ллє.
    Кожен рядок супроводжується рухами.

    Як вода працює на людину. Вчитель початкових класів. Вода відіграє у житті людини, рослин, тварин. Навіщо і чому вода така необхідна? Вода – найпоширеніша рідина на Землі. Людині для життя потрібно багато води. Давайте подумаємо, де людина використовує воду? Гіперпосилання на слайд №31. Робимо разом висновки. Вода допомагає виробляти електричний струм на електростанціях. Вода перевозить вантажі річками і морями, меле зерно, використовується на фабриках та заводах. Чиста вода в річках та озерах приносить багато радості людям на відпочинку – можна купатися, кататися на водних лижах та велосипедах, плавати на човнах. Але де людина бере воду? Перехід на слайд №33. Прісна хороша вода є під землею. У деяких місцях вона витікає на поверхню – це джерело. Люди риють колодязі, бурять свердловини, використовують водогін у містах, де мешкає дуже багато людей. Давайте подумаємо, як же берегти воду, якщо вона така потрібна людині. Вчитель підводить до думки, що до води треба дбайливо ставитися, даремно не витрачати. У сільській місцевості люди охороняють джерела, закривають криниці, щоб у них не потрапив бруд. У містах люди також мають берегти воду, економно її витрачати. Діти разом з учителем міркують про те, що витрата води дуже зросла і наші попередні покоління витрачали менше води, ніж ми.

    Сторінка знавців води. На слайді № 34 ми бачимо еколога, лікаря, поета та економіста. (Виходять діти в імпровізованих шапочках з написами: еколог, економіст, лікар, поет).

    Еколог: промислові підприємства споживають багато води, і її стає дедалі менше. Вони забруднюють воду, в результаті настане момент, коли ми не залишимося чистої води. У багатьох країнах чисту воду продають у магазинах.

    Лікар: наше здоров'я залежить від того, яку воду ми вживаємо. Через вживання брудної води може людина захворіти чи навіть померти. Пийте лише відфільтровану воду. Краще, якщо ви кип'ятите воду перед вживанням.

    Якщо руки наші у ваксі,
    Якщо на ніс сіли ляпки,
    Хто тоді нам перший друг,
    Зніме бруд з обличчя та рук?

    Без чого не може мати
    Ні готувати, ні прати,
    Без чого, ми скажемо прямо,
    Людині вмирати?

    Щоб лився дощ із неба,
    Щоб росли колоски хліба,
    Щоб пливли кораблі -
    Жити не можна нам без ... (води).

    Економіст: ми вживаємо лише чисту та прісну воду. Заощаджуйте воду! Пам'ятайте, як мало прісної води на Землі!

    Кросворд. На слайді №35 розгадуємо кросворд. По горизонталі:

    У результаті одержуємо слово вода (вертикальне розташування).

    Закінчення уроку. Підведення підсумків. Вода – це унікальна речовина природи, яку потрібно захищати!

    Існує у Всесвіті маленька блакитна планета Земля. І ця планета житиме доти, доки на ній є дивовижна речовина – вода. Сьогодні ми з вами переконалися, що вода має унікальні властивості. Змінюючи природу, людина змінює основу життя - воду, і ніхто не зможе сказати: до яких страшних наслідків може призвести недбале поводження з водою. Вода – це унікальна речовина природи, яку потрібно захищати! Зберегти воду чистою означає зберегти своє життя.

    Чистими мають бути води Океанів, моря, рік.

    І про це має пам'ятати Кожна розумна людина.

    Вчитель початкових класів. Що чекає на тебе, майбутня доросла людина? Ти – мешканець планети Земля! Ти радієш промінцю сонця і вітру, краплі води на квітці, сніжинці на долоні, дощику в віконці. Пам'ятай, що ти маєш зробити багато корисних справ, щоб життя на твоїй планеті стало кращим. Вчись, щоб знати, вчись, щоб творити. Подолай труднощі на твоєму шляху і зроби краще кожну мить.

    Домашнє завдання. Оформи «Скаржну книгу пані Крапельки». У ній скарги незвичайні, у вигляді малюнків. Девіз пані Крапельки: "Берегти воду – значить берегти життя!"

    Література та використовувані інтернет-ресурси:

    • Боровський Є.Е. Вода у природі. Дефіцит чистої прісної води. - М: Чисті ставки, 2009. - 32 с.
    • Аксьонова З.Ф. Увійди до природи іншому. - М: ТЦ Сфера, 2008 - 128 с.
    • Ніколаєва С.М. Молодий еколог. - М: Мозаїка-Синтез, 1999 - 224 с.
    • Ананьєва Є.Г, Мирнова С.С. Земля. Повна енциклопедія. - М: Експо, 2008.-256 з
    Завантажити конспект
  • Подібні публікації